Milyarlarca İnsan Sıcaktan Kavrulacak

Küresel ısınmanın sonucu olarak 50 yıl sonra milyarlarca insan aşırı sıcaklara maruz kalacak.

Milyarlarca İnsan Sıcaktan Kavrulacak
Milyarlarca İnsan Sıcaktan Kavrulacak DİNÇ AYDOĞDU dinc@yaringazetesi.net

Dünyadaki mevsim değişiklikleri her gün yeni doğa olaylarıyla karşı karşıya kalmamıza sebep oluyor. Küresel ısınmanın etkileri olarak görülen bu olaylar her geçen süre bir öncekine göre daha fazla insanlığı tehdit eder duruma geliyor. Bilim insanları hem küresel ısınma hemde bu durumun geleceğ etkilerini araştırıyorlar. Bu alanda yapılan yeni bir çalışma küresel ısınmadan kaynaklı gezengendeki ısınmanın 50 yıl sonra belli bölgelerde milyarlarca insanın yaşamanı tehdit edecek kadar ısınacağını gösterdi. Hollanda da ekoloji konusunda uzman bilim insanları dünyanın sıcaklığının 1.8 derece arttığını söyleyerek bu artışın devam etmesi önümüzdeki zamanlarda dayanılmaz sıcaklarla karşı karşıya kalacağımızı gösterdiğini belirttiler.

Bilim insanlarının  ünlü bir bilim dergisinde yayınlanan makaleleri 2070 yılında yaklaşık 3.5 milyar insanın aşırı sıcak bölgelerde yaşayacağını öngörüyor. 

Yapılan çalışma, 50 yıl sonrasına dair bir öngörüde bulunmakla beraber 2070 yılına gelmeden önce de birkaç milyar insanın aşırı sıcak yerlerde ancak  soğutma teknolojileri sayesinde yaşayabileceğini gösteriyor. 

Proceedings of the National Academy of Sciences’ta yayınlanan çalışmanın araştırmacıları, medeniyetin geliştiği “iklim nişini” bulmak için ayı, kuş ve arıların yanı sıra insan topluluklarını da incelediler. Araştırmacılar, insanların yaşaması için en uygun sıcaklığı bulmak adına 6.000 yıl geriye baktılar. Yapılan incelemede insanların yaşaması için uygun yıllık ortalama sıcaklığın 11 ve 15 derece arasında olduğu ortaya çıktı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500