Uzmanlar AVMler Konusunda Uyardı

Alışveriş merkezleri 11 Mayısta açılacak. Uzmanlar kapalı alanlarda virüse enfekte olma riskinin çok daha artacağını söylerek vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyarıyor.

Uzmanlar AVMler Konusunda Uyardı
Uzmanlar AVMler Konusunda Uyardı AYLİN GÖKDER aylin@yaringazetesi.net

Kısıtlamaların kademeli ve planlı olarak kaldırılması açıklaması ile 11 Mayıs itibariyle AVM’ler açılacak. Fakat vatandaşlar hala tedirgin. Hem yoğunluğun olabileceği şüphesi hemde AVM’lerdeki havalandırmaların ortamda var olan virüsün kimseyle temas etmeseniz bile hava yoluyla bulaşma ihtimali alışveriş merkezlerinin hala gerçekten güvenli bir yer olup olmadığı konusunda düşündürüyor.

Bu konuyla ilgili konuşan uzmanlar vatandaşları bu konuda dikkatli olmaları konusunda uyardı. Koronavirüsün temasla bulaşdığı artık herkes tarafından bilinmekte. Alışveriş merkezlerinin ise bu teması arttırma riskinin olduğu hemde havalandırma sistemlerinin ortamda var olan havayı sürekli olarak devir daim ederek virüsün ortamda sürekli kalmasına sebep olacağından büyük tehlikler barındırıyor.

Uzmanlar bu tür kapalı alanlarda risk artışını engelleyebilmek için öncelikli olarak bu tür yerlere giren insan sayılarında kısıtlama getirilmesi gerektiğini belirterek böylelikle hem teması hemde olası havadaki virüs yoğunluğu kontrol altında tutulacağını ifade ediyor. Avm’lerin bir diğer sorumluğu ise  içerideki insanların temasta bulunduğu her yerin çok iyi bir şekilde dezenfekte edilmesi konusu. Bununla ilgili fazladan personel ile sürekli olarak sadece dezenfekte çalışmaları yapacak ekipler oluşturulmalı. Havalandırmaların ise kirli havayı dışarı atan ve temiz havayı içeri veren bir sistemden oluşmalı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500