Kısıtlama Zamanı Belediye Çalışacak

Türkiye’de 31 İl 1-3 Mayıs tarihleri arasında sokağa çıkma kısıtlamasına giriyor. İstanbul’da yaşayanlar için büyükşehir belediyesi bu tarihler arasındaki faaliyetlerini vatandaşlarla paylaştı.

Kısıtlama Zamanı Belediye Çalışacak
Kısıtlama Zamanı Belediye Çalışacak DİNÇ AYDOĞDU dinc@yaringazetesi.net

 Buna göre sokağa çıkma yasaklarının olduğu sürede İstanbul’da büyükşehir belediyesi’ne bağlı 11 bin 207 personel çalışacak. Bu personeller sadece ulaşım, doğalgaz yada su gibi temel hizmet alanlarında değil, Sebze Hallerinde, cenaze konularında, yaşlı ve enelli bakım alanlarında hizmetlerini sürdürecek. Vatandaşlar 153’ü arayarak diledikleri konularda yada ihtiyaçları olduğu noktalarda belediyeye danışabilecekler.

Bu 3 günlük süreç zarfında belediye’nin sağlamakta olduğu gıda yardımları devam edecek. Büyükşehir belediyesi ksıtılamalı günlerde bu alanda 270 personeli istihdam ederek gıda ve yardım kolilerini vatandaşlara ulaştırmaya devam edecekler. Yine özellikle kimsenin sokaklarda olmadığı bu dönemde belediye ekipleri meydanları, insanların yoğunlukta olduğu alanları makine ve elle dezenfekte işlemlerini yapacaklar.


İSTAÇ, 3 gün sürecek sokağa çıkma yasağı süresince, Asya ve Avrupa yakasında karantina yurtları da dâhil olmak üzere yaklaşık 150 ton atığı, vardiyalı çalışacak 211 personel ile toplayıp, 48 personel ile bertaraf edecek. Bu işlemler için 52 araç görev yapacak.
 

İBB Sağlık Daire Başkanlığı’na bağlı olarak faaliyetlerini yürüten Darülaceze, yaş almış misafirlerine 280 çalışanıyla hizmet vermeyi sürdürecek. Darülaceze müdürlüğü, bir süredir uyguladığı yeni çalışma düzeniyle, misafirlerini Covid-19 virüs tehlikesine karşı da koruyor. 380 çalışan, 15’er günlük vardiyalarla çalışarak evlerine gitmiyor ve kurumda ikamet ediyor. Evsiz erkekler için Esenyurt Kıraç, kadın evsiz vatandaşlar için de Ataşehir Kayışdağı Darülaceze Müdürlüğü içerisindeki komplekslerde 20 personel, misafirlerine ev sahipliği yapmaya devam edecek.

İBB Sağlık Daire Başkanlığı’nın mobil hijyen ekipleri, kamu kurumları ve hastanelerde sürdürdükleri hijyen çalışmalarını sürdürecek. 1 Mayıs hariç 2-3 Mayıs tarihlerinde 72 personellik, 36 Ekip görev yapacak.

İSTON, Hacı Osman Korusu çevre düzenlemesi, Kadıköy Kurbağalıdere Yoğurtçu Parkı Moda arası deniz yapısı ve çevre düzenlemesi,  Atatürk Olimpiyat Stadı çevre düzenlemesi,  Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün yürüttüğü muhtelif çocuk parkları bakım ve onarım projelerindeki çalışmalarını 1-2-3 Mayıs tarihlerinde de sürdürecek.

İSTON’un 438 personel ile yapacağı diğer işler şöyle:
2-3 Mayıs tarihleri arasında; Beylikdüzü ve Avcılar yaya üst geçitleri bakım ve onarımı,
15 Temmuz Otogarı tretuvar düzenlemesi,
Göztepe Metro İstasyonu çevre düzenlemesi,
Yeni Mahalle Metro İstasyonu, Karadeniz Mahallesi  Metro İstasyonu çevre düzenlemesi,
Güngören Kale Center ulaşım trafik düzenlemesi,
Hasan Tahsin Caddesi yaya alanı düzenlemesi,
Sarıyer Özdereiçi taşduvar inşaatı,
Beylikdüzü Cemevi cadde tretuvar düzenlemesi.

İSTON ayrıca, 1-2 Mayıs tarihlerinde Hadımköy ve Tuzla fabrikalarında üretimlerini sürdürecek.

İBB iştiraklerinin 1-2-3 Mayıs tarihlerinde vereceği diğer hizmetler şu şekilde:

İETT:  Seferler aksatılmadan devam edecek. İşe gitmek zorunda olan sağlık çalışanları, güvenlik görevlileri ve diğer çalışanlar için İETT sefer planlamalarını güncelledi. 1 Mayıs Cuma günü 493 hatta 11 binden fazla sefer yapılacak. Cumartesi ve Pazar günleri de yine 493 hatta 7 bin civarında sefer gerçekleştirilecek.

Metrobüs hattında ise sefer aralıkları sabah işe gidiş ve akşam iş çıkışı saatlerinde 3 dakikada bir, gün içinde 10 dakikada bir şeklinde uygulanacak.

https://www.ibb.istanbul/Uploads/2020/4/30042020-iett.jpg


Otobüs hatlarına ait sefer saatleriyle ilgili detaylı bilgilere iett.gov.tr internet adresinden ve Mobiett uygulamasından erişilebilecek.

İGDAŞ: 7/24 Acil Müdahale ekipleri, 187 Doğal Gaz Acil Telefon Hattı merkezi ve lojistik ekipleri olmak üzere, vardiyalı olarak bin 156 personelle hizmetlerini sürdürecek.

İSKİ: Hizmetlerin aksamaması için 5 bin 78 kişi ile hizmet verecek. Ayrıca, bu süreçte ana arterlerin boş olması fırsat bilinerek önemli alt yapı çalışmaları hayata geçirilmeye devam edilecek. 42 farklı noktada yapımı planlanan çalışmaların, yasal izinleri tamamlanan 25’inde adedinde 1 – 3 Mayıs tarihleri arasında altyapı çalışmaları yürütülecek.

İstanbul Halk Ekmek: 3 fabrika, 535 büfe ve bin 383 personel ile tam kapasitede çalışmaya devam edecek.

İSYÖN AŞ: Gürpınar Su Ürünleri Hali ve Kadıköy Salı Pazarı’nda 52 personel ile hizmet verecek.

Şehir Hatları AŞ: Her gün 6 hatta, 11 gemi, 1 arabalı vapur ile, 127’şer sefer yapılacak. Üç günde toplam 360 gemi personeli ile 87 iskele personeli çalışacak. Toplamda 447 çalışan personel ile deniz ulaşımında bir aksama yaşanmayacak.

İSBAK AŞ: Kent genelinde 209 personel ile metro sinyalizasyonu, sinyalize sistemler, programlama, uygulama, kurulum ve işletme çalışmalarına devam edecek.

Beltur AŞ: 40 hastane, 55 noktada 400’e yakın personel ile hizmet verecek.

İSPARK: İSPARK işletmesinde olan otoparklar hizmete kapalı olacak. Ancak, yasağın olduğu günlerde her hangi bir sıkıntı yaşanmaması adına Genel Müdürlük, Bazı açık ve katlı otoparklar, Alibeyköy Cep Otogarı,  İstinye ve Tarabya Marina, Bayrampaşa Sebze-Meyve Hali ve Kozyatağı Sebze-Meyve Halinde, toplamda 245 personel görevinin başında olacak.

İSFALT: Üç asfalt üretim tesisi faaliyetlerini sürdürecek. Asfalt serim/uygulama ekibi, Kadıköy, Kartal, Bayrampaşa, Büyükçekmece, Beşiktaş ilçeleri ile Otogarda ve Ambarlı limanında asfalt uygulaması yapacak. Bu imalatlarda toplam 6 bin 600 ton asfalt serimi yapılaması planlanıyor. Üretim ve uygulamalar 2-3 Mayıs’ta gerçekleştirilecek ve bu süreçte 707 personel görev yapacak.

Yolbakım ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığı: Kadıköy - Şaiir Arşı Caddesinde  2 finişerli ekip çalışması yapacak. Cumartesi bin 100, Pazar yağmur olmazsa 800 ton asfaltın serileceği iş planında, 30 personel görev alacak.

İSTGÜVEN AŞ: 3 günlük sokağa çıkma yasağı boyunca 5 bin 625 personel, 827 lokasyonda görev yapmaya devam edecek.

İSPER AŞ: Darülaceze’den, engelli bakımına, tuvalet temizliğinden cenaze hizmetlerine, sahipsiz hayvanların beslenmesinden halkla ilişkiler çalışmalarına kadar pek çok alanda hizmet veren İSPER, 1 Mayıs’ta 2 bin 798, 2 Mayıs’ta 2 bin 835, 3 Mayıs’ta 2 bin 762 personel çalıştıracak.

İBB Mezarlıklar Daire Başkanlığı: Hizmetlerin aksamaması için yaklaşık bin 300 personel ve 350 hizmet aracıyla görev yapacaklar.

İstanbul İtfaiyesi:  AKOM ve Hızır Acil Ambulans personelleri ile toplamda 2 bin 292 görevli hizmet vermeye devam edecek.

İBB Zabıtası:  Ekipler, yasak süresince kuralları ihlal eden yurttaşları uyaracak, kapalı olması gereken işyerlerini denetleyecek. Başta sağlık çalışanları olmak üzere, ulaşım yardımına gereksinim duyan kamu görevlilerinin yanında olacak. Tahliye edilen ancak kalacak yeri olmayan mahkumların barınak gereksinimini de karşılayacak olan zabıta ekipleri, günde ortalama 972 personel ile 3 vardiya halinde görev yapacak. Ekipler, üç gün boyunca 7/24 İstanbul’un hizmetinde bulunacak.

Boğaziçi Yönetim AŞ: Teknik ve temizlik personellerinden oluşan toplam 680 kişilik ekiple, İBB hizmet birimlerinde, iştiraklerde ve İstanbulluların yoğun kullandığı alanlarda sahada olacak. Ayrıca, yönetim danışmanlığı yapılan sitelerde, güvenlik personelleri ile acil durumlar için teknik personeller hazır durumda bekleyecek.

Hamidiye AŞ: Üretim ve sevkiyatlara 1-2 Mayıs'ta devam edilirken, 3 Mayıs'ta çalışma olmayacak. 167 Hamidiye Su bayisi, 263 araç ve 760 personel ile 3 gün boyunca hizmet verecek

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500