İstanbul'da Deprem Riski Yüksek İlçe, Bölge, Mahalleler Nereleri?

Deprem bölgesi olan Türkiye'de son dönemde ardı ardına artan sarsıntılar ile deprem tekrar kendisini kamuoyuna hissettirdi. Özellikle Marmara bölgesinde son yirmi yıldır beklenen ve her an hazırlanmamızın lazım olduğu söylenen büyük deprem tekrar haber programlarında ve halk arasında konuşulmaya başladı.

İstanbul'da Deprem Riski Yüksek İlçe, Bölge, Mahalleler Nereleri?
İstanbul'da Deprem Riski Yüksek İlçe, Bölge, Mahalleler Nereleri? admin

Her ilçede farklı şiddette hissedilen deprem bazı ilçelerde hisseilmezken bazı ilçelerde büyük sarsıntı ve ses hissedildi. Durum böyle olunca vatandaşlar binalarının sağlamlığını sorgulama ile birlikte bulundukları bölgelerin toprak yapısı ve depreme karşı sağlamlığı hakkında bilgileri merak etmeye başladı. Depremler, özellikle marmara bölgesindeki hareketlilik halkı tekrar teyakkuz haline getirdi. Geceyi dışarda geçiren vatandaşlar sabaha kadar devam eden artçı depremler nedeniyle evlere girmek konusunda hala temkinli davranıyor. 

Yapılan bir araştırmaya göre İstanbul'un en yaşlı yapı stoğu 7 ilçede bulunuyor. Söz konusu ilçeler arasında ortalamaya bakıldığında en yaşlı ilçe ise 30 yıl ile Beyoğlu. Beyoğlu'nu 28 yıl ile Fatih, 27 yıl ile Adalar, 23 yıl ile Güngören, 22 yıl ile Bakırköy, 21 yıl ile Kadıköy ve Beşiktaş izliyor. İstanbul'un yapı stoğu bakımından en genç ilçesi ise 4 - 5 yaş aralığı ile Sultanbeyli olarak öne çıkıyor. Sultanbeyli'yi Sancaktepe, Esenyurt, Tuzla, Kağıthane, Arnavutköy ve Beylikdüzü izliyor. Haritada fay hatlarına yakınlığa göre birinci derece riskli ilçeler, Avrupa yakasında Avcılar, Küçükçekmece, Bakırköy, Beylükdüzü, Güngören, Zeytinburnu, Bahçelievler ve Fatih, Anadolu yakasında ise Kadıköy, Üsküdar, Ataşehir, Ümraniye, Maltepe, Kartal, Pendik, Sultanbeyli, Sancaktepe, Tuzla ve Adalar olarak öne çıkıyor.


 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500