Ekonomik Gelişmeler
Mehmet Uçmak / mehmet@yaringazetesi.net

Ekonomik Gelişmeler

Reklam

Ekomomi bizlerin her türlü ihtiyaçlarını karşılamak için yaptığımız faaliyetler olduğu için çok derin anlamlar taşımasına karşın herkesin bir fikrinin olduğu bir alandır. Ülke eknomisiyle ilgili sokakta, çarşıda, pazarda kiminle konuşursanız konuşun herkesin ekomomi ile ilgili birşeyler bildiğini ve bir ekonomist gibi konuştuğunu görürsünüz.

Genel geçer cevaplar verilerek geçiştirilen bu sohbetler günlük konjöktör gerektiği şekilde yorumlanır. İşin ucu siyasete dokunduğu için bilgiye dayalı değil idelojiye dayalı tartışmalar yaşanır. Kimse net olarak ekonomik durumu ortaya koyamaz. Şuandaki duruma bakacak olursak Türkiye ekonomik olarak iyi bir duruma mıdır ?

Bu sorunun cevabı görecelidir. İyi demek için söylecenek bir kamyon kelime bulunur ve yine kötü demek için bir o kadar söz söylenir. Neye bakmak gerekir. En iyi ekonomistler bile en net cevabın çarşıda insanları gözlemleyerek elde edilebileceğini söyler. Eğer vatandaş genel anlamda ekonomik bir buhran hissediyorsa birşeyler yolunda gitmiyor demektir. Peki bugünkü durumu nasıl görüyor vatandaş. Burada genel hatlarıyla üç farklı bakış açısı ortaya çıkıyor. Ekonomik buhranı Kabul edenler, reddedenler ve Kabul edip geçici olduğunu iddia edenler.

Bu en son söylediğim sınıf genelde artık ekomide ki çalkantılar inkar edilemeyecek düzeye geldiğinde ortaya çıkıp.Dış güçlerin ülkeyi ekonomik açıdan yıpratmaya çalıştığını iddia ederler ve yaşanan bu sıkıntıların geçici olduğunu düşünürler. Diğer taraftan kökten reddeden bir taraf vardır. Onlar yaşanmış en kötü senaryoyu önlerine alarak eskiden daha kötüydük diyerek ekonomik sıkıntı olduğunu kökten reddederler. Birde ekonomik durumun kötü olduğunu hiç tereddüt etmeden Kabul edenler var. Her bir görüşüde kendi içerisinde değiştirebilirsiniz.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Uğur Mumcu Maltepe’de “Kırılan Canlar” etkinliğiyle anıldı
Uğur Mumcu Maltepe’de “Kırılan Canlar” etkinliğiyle anıldı
İstanbul'da Bir Deprem Daha
İstanbul'da Bir Deprem Daha