Belediyelerdeki borç konusu
Yasemin Serdemir / yasemin@yaringazetesi.net

Belediyelerdeki borç konusu

Reklam

Seçimlerin üzerinden bir ay gibi bir süre geçti. İstanbul hariç diğer belediyelerde belediye başkanları faaliyetlerine başladı. El değiştiren belediyelerin bazılarında belediye binasına asılmış belediye borçlarını gösterir tablolar görülüyor. Dışarıdan bakınca görüntü hoş olmasa da aslında burada yapılmak istenen nasıl bir belediye devir aldığını kendi yurttaşına gösterme kaygısıdır.

Ne yazık ki bunu yapan belediye sayısı da bir elin on parmağı kadar. Hal böyle olunca insan sormadan edemiyor.  Neden bütün belediyeler kendileri ile ilgili göreve başladıkları tarihler itibariyle belediye’nin bütçesini kendi websitelerinden duyurmazlar ? Yönetemem korkusu mu ? Yoksa bu borcun altından kalkamam kaygısı mı ?

Aslında bakıldığında borcu olmayan belediye ülkemizde yok denilecek kadar az. Dolayısıyla belediyenin borçlu olması artık kamuoyunda gayet normal bir durum olarak algılanıyor. Kimse bu borcu ödeyip ödeyemeceğinle ilgilenmiyor. Nerelere ve ne için borç yaptığın sorgulanmıyor. Dolayısıyla belediye başkanlarının bunu saklamak, gizlemek için boşuna çaba sarf etmelerine gerek kalmıyor. Yani beleyelerin websitelerinde o belediyenin o yıla yada döneme ait alacak verecek hesaplarının yayınlanması ne kadar borcu olursa olsun o belediye başkanına puan kazandırır. İnsanlarda şefaf belediyecelik kavramını benimsetir. Belediye üzerindeki olumsuz algıyı kaldırır.

Belediye başkanının elini rahatlatır, özgüvenini artırır. İşte tam da bu sebeple belediye başkanları hiç korkmadan, çekinmeden belediyeleriyle ilgili bütün gelir giderleri çok yalın bir şekilde kamuoyu ile paylaşmalılar. Peki paylaşırlar mı ? Tabi ki paylaşmazlar. Çünkü iş sadece alacak verecek mevzusu değil  

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Maltepe’de 2019’da 2 bin 178 kadına destek
Maltepe’de 2019’da 2 bin 178 kadına destek
Aydos Patika Koşusu’nun 10’uncusu Düzenleniyor
Aydos Patika Koşusu’nun 10’uncusu Düzenleniyor