TÜRK EĞİTİM SİSTEMİNDE Kİ İKİ YANLIŞ “EĞİTİM VE SİSTEM”
Baran ARİÇ / baranaric@gmail.com

TÜRK EĞİTİM SİSTEMİNDE Kİ İKİ YANLIŞ “EĞİTİM VE SİSTEM”

Reklam

TÜRK EĞİTİM SİSTEMİNDE Kİ İKİ YANLIŞ “EĞİTİM VE SİSTEM”

 

Ülkemizdeki eğitim sisteminin berbattan da öte bir hal aldığını görmemek için kör olmak gerekir.

Her il’e bir üniversite kurularak her mahalleye 10 okul yapılarak eğitim seviyesinin yükseltilebileceğine inanan sistem kurucuları, aslında çocuklar için eğitim binaları değil, legal hapisaneler kurduklarının fakında varmak zorundadır.

Öğrenci dediğiniz bir çocuğu sabah 8 ‘de okula alıp kitaplardan ezberleme bilgi öğretir, sonra okul sonrası ödevle işkence eder, son olarak da özel takviye derslerle de beynindeki bütün devreleri yakarsanız zaten hayatı boyunca hep dersler alacak o cocuğu çok ama çok önceden eğitimden soğutmuş olursunuz..

Peki, sizce bu bir eğitim sistemi mi? Yoksa bir eğitim zaafiyetimi. Bence bir çocuğa verilebilecek en güzel eğitim, ilk olarak kendisini, çevresi ve dünyayı tanımakla sağlanır. Bunu destekleyen unsurun ise okulda gerçek bir eğitici tarafından empati ile yapılması gerekir.

EĞİTİM YAŞAMIN İÇİNDE OLUR

Dünya’da eğitim sistemi bakımından üst sıralardaki ülkelere bakıldığında genellikle ilk göze çarpan şey çocuğun okul haricinde her yerde eğitim alarak bilgilenmesi, genel anlamda öğrenim kazanmasıdır. Yani çocuk, ağaca tırmanırken yeni böcekler tanımalı onu gözlemlemeli, ormanda yeni bitkiler görerek onları araştırmalı, ya da ilgisi olduğu konuyu kendisi tespit ederek kendini bu yönde geliştirmeli...Yani asıl eğitim yaşamın içinde olur..   Bu normalde eğitimin en temel ilkesidir..

ÖDEV, ÇOCUKLARIN GELECEĞİNİ KARARTIR

Ülkemizde, tamamen ezbere dayalı müfredatın dışına çıkılmalı, tezdüze bir sistemle yapılmaya çalışılan bu eğitim çabalarına son verilmelidir. Ayrıca bunun cezası olarak da çocuklara ödev ve her fırsatta sınav sistemi uygulanmamalıdır... Evet bence ödev, çocukların geleceklerini karartan, onları yeni şeyler öğrenmekten mahrum eden en kötü şeylerden biridir. Emin olun ödev sistemi kadar çocuklara zarar veren bir sistem yoktur sanırım. Ayrıca, okulda kitabı ezberleyen çocuk o sınavlarda küçük kutucuklarda ki doğru şıkları karalayarak en iyi eğitimi almış sayılmamalıdır.. Gerçek eğitim almış çocuk kendini geleceğe hazırlayabilen ve gelecekle ilgili planlar yapabilen bir birey olma yolunda eğitim almalıdır.   

SÖZÜN ÖZÜ

Yani sözün özü ne derseniz: Gazetecilik mesleğim gereği her türden meslek grubuyla birliktelikler yaşar, hemen hemen hepsinin hangi amaçlarda ne ile mücadele ve sıkıntı çektiğini az çok bilirim. Ama konu eğitim olduğunda insan geleceğin karanlığını şimdiden yaşar gibi, durumun daha da vahim bir hal aldığını maalesef ki çaresizce izliyor... 

Sistem öyle bir sistem ki; sistem ve müfredat dışında bir eğitici kendi bireysel edinimlerini çocuklara öğretemiyor. Ya, göze batarak sindiriliyor ya da, sisteme daha çok direnemeyerek ayak uydurmak zorunda kalıyor. Yani adının hakkını veremeyen öğretmen bile aslında kutsallığını kaybediyor.

VAH ÖĞRETMENİM..!

Doğru ya; senede 3 defa değişen müfredat’a hangi öğretmen dayanabilir ki. İlk olarak yaşam şartlarının iyi olması gereken Öğretmenlerimizin kutsallığı, anca Öğretmenler gününde kutsanır ve o günden sonra geriye sadece robotlaşmış bir beyin kalır... Üzülmeyin yakında eğitimi robotlar verecek ve atanamayan öğretmen diye bir sıkıntısı kalmayacak bu eğitimsiz ülkemin..   İşte o sebeptendir ki iki yanlışı düzeltelim. Eğitimi ve sistemi...

ÖĞRETMENLER; ÇOCUKLARA ÖDEV VERMEYİN. GELECEĞİNİZİ VE GELECEĞİMİZİ KÖRELTMEYİN...

 

Yarın sizlerle güzel olacak...

 

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Uğur Mumcu Maltepe’de “Kırılan Canlar” etkinliğiyle anıldı
Uğur Mumcu Maltepe’de “Kırılan Canlar” etkinliğiyle anıldı
İstanbul'da Bir Deprem Daha
İstanbul'da Bir Deprem Daha