İstanbul’un en kirli sahilleri

İstanbul’un 13 ilçesindeki 81 sahil incelendi. incelemeler sonucu Adalar, Şile, Kadıköy ve Üsküdar sahilleri dışında tüm sahillerde bölge bölge kirlilk oranlarına rastlandı

İstanbul’un en kirli sahilleri
İstanbul’un en kirli sahilleri admin

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı’ndan uzmanlar Betül Zehra Pirdal, Uğurcan Sayılı ve Ethem Erginöz tarafından yapılan araştırmada, yüzme sezonu olarak adlandırılan 15 Mayıs-15 Eylül arasındaki son 5 yıllık dönemde, toplam 3 bin 483 ölçüm sonucu ele alındı.

Milliyet’te yer alan habere göre, araştırma kapsamında İstanbul’un 13 ilçesindeki 81 sahil incelendi. Yüzme suyu analizlerinde toplam koliform, fekal koliform ve fekal streptokok değerlerine bakılırken, sahiller ‘A:Çok Temiz; B:İyi Kalite-Yüzülebilir; C:Plaj Yüzme Amaçlı Kullanılamaz’ şeklinde sınıflandırıldı. 

C Kalite yani suyun en kirli olduğu ilçeler Bakırköy yüzde 21.6, K.Çekmece yüzde 9.3, Beykoz yüzde 6.7 olarak sıralandı. C kalite sahillerin en az görüldüğü ilçeler Tuzla ve Kadıköy yüzde 0.8, Çatalca yüzde 1.2 olarak hesaplandı. A Kalite sahil noktalarının en fazla görüldüğü ilçeler ise Adalar yüzde 81.2, Tuzla yüzde 81, Beykoz oldu. A kalite yani çok temiz suyun en az olduğu bölgeler ise Bakırköy yüzde 25.5, Küçükçekmece yüzde 42.1 olarak öne çıktı.

 

 
istanbul deniz kirlilik
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Maltepe’de 2019’da 2 bin 178 kadına destek
Maltepe’de 2019’da 2 bin 178 kadına destek
Aydos Patika Koşusu’nun 10’uncusu Düzenleniyor
Aydos Patika Koşusu’nun 10’uncusu Düzenleniyor