İlgezdi O Davadan Beraat Etti

Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi'nin, imar mevzuatına aykırı inşa edilen yapılara ilişkin yıkım kararlarını uygulamadığı iddiasıyla 'görevi kötüye kullanma' suçundan 2 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davada beraatine karar verildi.

İlgezdi O Davadan Beraat Etti
İlgezdi O Davadan Beraat Etti info@yaringazetesi.net

Ataşehir Belediye Başkanı İlgezdi, 'görevi kötüye kullanma' suçunda yargılandığı davada beraat etti. Anadolu 19. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya İlgezdi katılmazken avukatları hazır bulundu.

İddianamede, şikayete konu iddianın Küçükbakkalköy mahallesi 237 pafta, 2015 ada, 1-12 parseller üzerine imar mevzuatına aykırı olarak yapı inşasına, taşınmazların imar planında ticaret alanında kalan kısmına özel sağlık tesisi inşa edilmesine, yine taşınmazların imar planında konut alanında kalan kısımlarına da iş merkezi yapılmasına göz yumduğu ve yıkım kararını uygulamadığı şeklinde olduğu aktarılmıştı.

Yine Barbaros mahallesi 221 pafta, 2936 ada 4 parsel sayılı taşınmazın üzerine inşa edilen alışveriş merkezinin mevzuata aykırı olarak birinci bodrum katının ticari birim olarak, 1, 2, 3 ve bodrum katların da otopark olarak düzenlenmesine göz yumulduğu ve yıkım kararının uygulanmadığı yönünde şikayet yapıldığı kaydedilmişti.

İlgezdi'nin Belediyeler Kanunu'na göre tüzel kişiliğe haiz ve kamu görevi yerine getiren Ataşehir Belediyesi'nin başkanlık görevini yerine getirdiği belirtilen iddianamede, İlgezdi'nin belediyenin değişik birimleri tarafından alınan kararların yerine getirilmesinde tüzel kişiliği temsilen irade ortaya koyan kişi olduğu kaydedilmişti.

Belediyenin her biriminin ayrı bir görev tanımı bulunsa da bu görevlerin yürütülmesinin belediye başkanının vereceği talimatlarla mümkün olduğu vurgulanan iddianamede, belediye başkanı olarak görev yapan İlgezdi'nin yıkım kararlarını yerine getirmemek suretiyle görevi kötüye kullanma suçunu işlediği savunulmuştu.

İddianamede, bu kapsamda İlgezdi'nin 6 aydan 2 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edilmişti.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Maltepe’de 2019’da 2 bin 178 kadına destek
Maltepe’de 2019’da 2 bin 178 kadına destek
Aydos Patika Koşusu’nun 10’uncusu Düzenleniyor
Aydos Patika Koşusu’nun 10’uncusu Düzenleniyor