İstanbul'da Musluk Suyu İçilir Mi?

Mevsim normallerinin dışında seyreden iklim İstanbul'da su sorununu gündemde tutmaya devam ediyor. İBB Meclisinde gündeme getirilen bir önderi ise tüm partilerin hemfikir olduğu tek konu oldu. Sunulan çözüm ise 'Bütün binaların girişine filtreler koyalım' oldu

İstanbul'da Musluk Suyu İçilir Mi?
İstanbul'da Musluk Suyu İçilir Mi? info@yaringazetesi.net

İstanbul’un gündemindeki su tartışmasına İBB İYİ Parti Grup Sözcüsü Dr. Suat Sarı, yeni bir boyut getirdi. “İstanbullular musluktan akan suyu niye içemiyor?” diye soran Sarı, “İstanbul’daki 16 milyon nüfusun 2-3 milyonunun musluktan su içmesi sağlansa zamlı tarifenin kabul edilmemesi nedeniyle İSKİ bütçesinde oluşan 1.5 milyarlık gelir, 3-4 milyar artıya geçer. Bütün binaların girişine filtreler koyup suyu içilebilir hale getirmek mümkün” dedi.

16 milyon nüfuslu İstanbul'da musluktan akan suyun içilmemesi yıllardır tartışma konusu olmaya devam ediyor.

İBB Meclisi'nin kasım ayı oturumları sırasında suya zam tartışmaları arasında musluktan akan suyun içilmemesi de gündeme geldi.

AKP ve CHP grubunun hemfikir olduğu tek konu da bu oldu. Her iki parti de İstanbul'da musluktan akan suyun içilebilir nitelikte olduğu ancak “tat” sorunu nedeniyle tercih edilmediğini dile getirdi.

“MUSLUK SUYU İÇİLEBİLİR HALE GETİRİLSİN”

İBB Meclisi İYİ Parti Grup Sözcüsü Dr. Suat Sarı da konuyla ilgili dikkat çeken bir öneride bulundu. “Niye İstanbul musluktan Almanya ,Avusturya, Fransa gibi su içemiyor?” diye soran Dr. Sarı, musluktan akan suyun içilebilir hale getirilebileceğini söyledi.

Zamlı su tarifesinin kabul edilmemesi nedeniyle İSKİ'nin 7.7 milyar liralık 2020 bütçesinde 1.5 milyarlık kayıp oluştuğunu ifade eden Sarı “16 milyon nüfusun 2-3 milyonunun musluktan su içmesi sağlansa kesilen 1.5 milyarlık gelir, 3-4 milyar lira olarak geri döner” dedi.

APARTMANLARA “MAVİ BAYRAK” ÖNERİSİ

Bütün binaların girişine filtreler koyarak musluktan su içilmesini sağlamanın mümkün olduğunu anlatan Sarı, “Niye biz damacana sektörüne dünya kadar para veriyoruz? Musluktan su içilebilir, bir an önce çalışmalara başlanmalı. Apartmanların kapılarına mavi bayraklı plajlar gibi ‘bu apartmanın suyu içilebilir' etiketi konulsun. Bazı maliyetler apartmanlara yüklenebilir” diye konuştu.

İSTANBUL'DA MUSLUKTAN AKAN SUY İÇİLİR Mİ?

İstanbul’da musluktan akan su; Avrupa Birliği (EC), Dünya Sağlık Teşkilatı (WHO), ABD Çevre Koruma Ajansı (EPA) ve Türk Standartları Enstitüsü’nün (TSE) öngördüğü kriterlerin üstünde içilebilir kalite, lezzetli ve sağlıklıdır. Ülkemizde şebeke sularının özellikleri ve nasıl olması gerektiği Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkındaki Yönetmelik’te belirtilmiştir.

Ancak yüzlerce kilometre uzaktan, kaynağından evlere kadar tertemiz gelen su; bazı evlerdeki paslanmış dahili tesisatlar ve bakımsız su depolarından dolayı bina içerisinde kirlenebilmektedir. Düzenli olarak temizlenmeyen her depo mikrop kaynağıdır. Ayrıca eskimiş tesisatlar ve su depoları sadece zamanla suyun kalitesini bozmakla kalmaz, insan sağlığı için kalıcı hasarlar içeren ağır metalleri de barındırmaya başlar. Bu nedenle; suyun kalitesini korumak için paslanmış su tesisatları yenilenmeli, şebeke suyu depodan değil doğrudan şebekeden alınarak kullanılmalıdır. (Bu açıklamanın kaynağı: İSKİ )

musluk su istanbul
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sağlık Emekçilerine, Kartal Belediyesi’nden Gıda Desteği
Sağlık Emekçilerine, Kartal Belediyesi’nden Gıda Desteği
Korona Virüs İçin Mezar Yerleri Belirlendi
Korona Virüs İçin Mezar Yerleri Belirlendi