Berber ve Kuaförler Rehber Yayınlandı

11 Mayıs Pazartesi günü açılacak olan berber ve kuaförler ile ilgili bir rehber hazırlandı. Buna göre artık randevusuz gidilmeyecek, maskesiz içeriye kimse alınmayacak.

Berber ve Kuaförler Rehber Yayınlandı
Berber ve Kuaförler Rehber Yayınlandı CEREN TOKER ceren@yaringazetesi.net

Koronavirüs ile mücadele kapsamında kapatılan berber ve kuaförler normalleşme sürecinin ilk adımlarından birisi olarak 11 Mayıs Pazartesi günü açılmasına karar verilmişti. Bu kararın ardından açılacak olan berber ve kuaförlerin bellir bir düzen ile faaliyetlerini sürdürmeleri için Sağlık Bakanlığı bilim kurulu tarafından sunulan önerilerden oluşan rehber hazırlandı. Salgın ile ilgili mücadele kapsamında berber ve kuaförlerin almaları gereken tedbirler "Berber, kuaför ve güzellik salonlarında alınması gerekenler" başlığı altında toplandı. Rehbere göre diğer alt başlıklar Genel önlemler", "iş yeri ile ilgili alınması gereken önlemler", "müşterilere yönelik önlemler", "personeli korumaya yönelik önlemler", "ortam temizliği, dezenfeksiyonu ve havalandırma.

Berber, Kuaför ve Güzellik salonlarından alınması gereken belli başlı tedbirler şu şekilde ;

- İş yerinde kalabalık oluşmasını engellemek için müşteriler randevu ile kabul edilmeli ve müşterilerin randevu saatinde gelmeleri istenmeli.

- Müşterinin ya da personelin Kovid-19 çıkması durumunda temaslı taramasını kolaylaştırmak amacıyla müşteriye olabildiğince az sayıda personel ile hizmet verilmeli ve bunlar kayıt altına alınmalı.

- İş yerinin dışında da sosyal mesafe korunmalı, kalabalık olmasını engelleyecek önlemler alınmalı.

- İş yerinde hizmet verilecek koltuk/ birim sayısı, kişiler arası sosyal mesafeyi koruyacak şekilde (örneğin koltuk sayıları azaltılmalı, birer koltuk atlanarak müşteri oturtulmalı) düzenlenmeli.

- İş yerindeki koltuk/birim sayısı kadar içeriye müşteri kabul edilmeli.

- İş yerine maskesiz müşteri alınmamalı. Müşteriler işlem esnasına kadar maske kullanmalı, ancak yapılacak işlemin özelliğine göre kısa süreli maskeyi çıkarmalı.

- İş yerinde müşteri ve çalışan dışında kimse bulunmamalı, misafir alınmamalı.

- İş yeri içinde su ve sabuna erişim kolay olmalı ve burada tek kullanımlık kağıt havlular bulundurulmalı.

- İş yeri girişinde müşteriler tarafından kullanılmak üzere el antiseptiği bulundurulmalı ve sürekliliği sağlanmalı.

- Müşteriler, iş yerine girmesini takiben ellerini yıkaması ya da el antiseptiği kullanması konusunda uyarılmalı.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500