İstanbul Tabip Odası Raporunu Yayınladı

İstanbul'da pandemi’den kaynaklı enfekte olan sağlık çalışanı sayısı 2 bine ulaştı.

İstanbul Tabip Odası Raporunu Yayınladı
İstanbul Tabip Odası Raporunu Yayınladı AYLİN GÖKDER aylin@yaringazetesi.net

İstanbul Tabip Odası Covid-19 Pandemisinin sağlık kurumlarına ve sağlık çalışanlarına etkisi üzerine bir rapor yayınladı. Salgın dolayısıyla enfekte olan insanlarla birebir temas durumunda bulunan sağlık çalışanlarının enfekte olma riski diğer insanlara nazaran çok daha fazla. İstanbul Tabip Odası ise normal insanlarda yapılan Filyasyon’un sağlık çalışanları üzerinde düzenli olarak yapıldığını belirterek sadece İstanbul’da bu virüse maruz kalmış sağlık çalışanı sayısının 2 bine yaklaştığını bildirdi. Açıklanan raporda sokağa çıkma yasaklarının sona ermesinin ardından sokakların çok daha canlı olduğunu ifade edilirken özellikle Bakan Fahrettin Koca’nın salgının kontrol altına alındığı konusunda ki demeçleri sonrası sokaktaki insan sayısının arttığına dikkat çekildi. 
Raporda bazı bilgiler ise hükümetin verdiği bilgilerle çelişki gösteriyor. Sağlık bakanının açıklamalarında hiçbir sağlık kurumunda koruyucu donanım eksikliğinin olmadığını söylerken Tabip Odası ise bu donanımlarının eksikliklerinin devam ettiğini iddia ediyor. 
İşte rapordaki diğer tespitler;  
Birçok hastanede vardiyalı çalışmaya geçilmekle birlikte bazı hastanelerde özellikle asistanlar hala daha aralıksız 36 saat çalıştırılıyor.
"Aile Sağlığı Merkezlerinde enfekte sağlık çalışanı sayısında artış sürüyor"
*Pandemiye karşı sahada filyasyon çalışmalarını yürüten İlçe Sağlık Müdürlüğü ekipleri ve rutin faaliyetlerini yürüten Aile Sağlığı Merkezi çalışanları arasında enfekte sağlık çalışanı sayısında artış sürüyor.
*Covid-19 dışı hastaların ertelenemez sağlık hizmeti ihtiyaçları için sıkıntılar giderek büyüyor. Hastalar hizmet alacak sağlık kurumu bulmakta zorlanıyorlar.
*Toplu bulunulan mekanlarda maske takma zorunluluğu getirilip satışın yasaklanmasına ve maskelerin eczanelerden temin edileceği duyurulmasına rağmen yeterli ve düzenli dağıtım yapılamıyor, vatandaşlar mağdur oluyor.
*Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği kodlama sistemine uyulmuyor; bütün klinik bulguları uymasına ve Covid-19 olarak kabul edilip tedavi görmelerine rağmen PCR testi pozitif çıkmayan hastalara ve ölümlere Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın açıklamalarında yer verilmiyor.
*İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü, 13 Nisan tarihli yazısıyla hastanelerde müdürlükten izin alınmadan COVİD-19’la ilgili bilimsel araştırma yapılmasını yasakladı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500