Kadınlar Gece Yürüyecekler

Kadınlar, İstiklal Caddesi'nde bu yıl Feminist Gece Yürüyüşü'nün 19'uncusunu düzenleyeceklerini açıkladı. Ankara Kadın Platformu da yürüyüş yapacaklarını duyurdu.

Kadınlar Gece Yürüyecekler
Kadınlar Gece Yürüyecekler admin

İstanbul’da, kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yapacağı eylem ve etkinliklerin programları netleşti. Çok sayıda kadın örgütünün içinde yer aldığı İstanbul 8 Mart Kadın Platform, geniş katılımlı kadın şöleni düzenleyecek. 8 Mart’ta Kadıköy Beşiktaş İskelesi’nde yapılacak şölen saat 14.00’de başlayıp, 17.00’de sona erecek. Binlerce kadının bir araya geldiği İstanbul İstiklal Caddesi’ndeki Feminist Gece Yürüyüşü’nün de bu yıl 19’uncusu düzenlenecek. Kadınlar bu yıl da saat 19.00’da Fransız Kültür Merkezi önünde bir araya gelip, İstiklal Caddesi’nde kitlesel yürüyüş gerçekleştirecek.

 

SOYLU: İSTİKLAL DIŞINDA HER YERDE YÜRÜYÜŞ YAPABİLİRLER

Kadın örgütlerinin söz konusu yürüyüşe ilişkin hazırlık ve çağrılar sürerken, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise katıldığı bir TV programında “Kadınlar 8 Mart’ta İstiklal Caddesi dışında her yerde yürüyüş yapabilir” dedi. Gece yürüyüşü hazırlıklarında bulunan Seda Zorca ise, yasaklara rağmen Gece Yürüyüşü’nün yapılacağını vurguladı.

İBB’DEN BİRÇOK NOKTADA ETKİNLİK

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) de 8 Mart dolayısıyla ilk kez kent genelinde geniş kapsamında etkinlik düzenleyecek. Kadın örgütleri ve sivil toplum kuruluşlarının görüşleriyle hazırlanan eylem ve etkinlikler bir hafta boyunca sürecek. İstanbul Aile Danışmanlık ve Eğitim Merkezleri (İSADEM) etkinlikler kapsamında 20 eğitim ve atölye düzenleyecek. Kartal Kültür Merkezi’nde belgesel gösterimi ve söyleşi organize edecek olan belediye, Beyaz Gezi ekibi ile İstanbul turları yapacak. Kadıköy’de de Kadınlar Koşusu ve Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda iki konser gerçekleşecek.

MODERN’DEN ETKİNLİKLER ÜCRETSİZ

Türkiye’nin ilk modern sanat müzesi olan İstanbul Modern Sanat Müzesi de, 8 Mart’ta tüm kadın ziyaretçileri için müze girişi, atölye çalışması, rehberli tur ve film gösterimini ücretsiz yapacağını duyurdu. İstanbul Modern, 8 Mart’ta tüm etkinliklerin kadınlara ücretsiz olacağını açıkladı.

ANKARA’DA DA YÜRÜYÜŞ DÜZENLENECEK

Ankara Kadın Platformu da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde saat 14.00’te Kolej Meydanı’nda toplanarak Sakarya Caddesi’ne yürüyüş düzenleyecek. Mülkiyeliler Birliği’nde basın toplantısı düzenleyen Platform adına açıklama yapan Aysun Gençtanır, “Dünyanın her yerinde kadınlar emeklerinin sömürülmesine, esnek-güvencesiz çalışma koşullarının dayatılmasına, ırkçılığa, şiddete ve kadın cinayetlerine karşı mücadele ediyor. Bizler de bu ülkenin kadınları olarak 8 Mart’ta ülkenin her yerinde sokaklarda olacağız” dedi.

Tüm kadınlara dayanışmayı büyütme çağrısı yapan Gençtanır, Ankara’daki tüm kadınları 8 Mart Pazar günü saat 14.00’te Kolej Meydanı’nda bulunan TED Üniversitesi önünde buluşmaya davet etti. Kadınlar Sakarya Caddesi’nde Gece Yürüyüşü de yapacak

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sağlık Emekçilerine, Kartal Belediyesi’nden Gıda Desteği
Sağlık Emekçilerine, Kartal Belediyesi’nden Gıda Desteği
Korona Virüs İçin Mezar Yerleri Belirlendi
Korona Virüs İçin Mezar Yerleri Belirlendi