"Toprak ve Ateş" Sanatseverleri Bekliyor

Çinicilik sanatına gönül veren 13 kadın sanatçıdan oluşan “Sırlar Dünyası” topluluğunun “Toprak ve Ateş” isimli karma çini sergisi, Maltepe Belediyesi Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde açıldı.

CEREN TOKER cerentoker@yaringazetesi.net

Ressam, çini ustası Aysel Yücel, serginin açılışında yaptığı konuşmasında Belediye Başkanı Ali Kılıç’a, sanata ve sanatçıya verdiği ilgi ve destek için teşekkür etti.

Kılıç’ın “Daima Sevgi Kazanacak” sloganını anımsatan Yücel, “Biz de bundan yola çıkarak sevgiyle çinilerimizi işledik ve sizlerin beğenisine sunuyoruz. Geçtiğimiz yıl burada açtığım resim sergisinde gördüğüm konukseverlikten dolayı, arkadaşlarıma burada sergi açma önerisinde bulundum. İlk karma sergimizi Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde açmaktan dolayı mutluyuz. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk, ‘Türk kadını çok çalışkandır yeter ki ona bir kıvılcım verin. Siz bu kıvılcımı verirseniz çok büyük neticeler alacaksınız’ der. Bize özgürlüğümüzü veren Atatürk’ü, bize ışık tutan Türkan Saylan Hocamızı saygıyla anıyoruz” dedi.


GELENEKSEL TÜRK EL SANATINI TANITTILAR
Sergide Yüksel Akçakaya, Fatma Saygılı, İlkgül Özdemir, Serap Tetik, Ayla Yürüker, Hatice Cöbek, Müyesser Mirza, Neslihan Psav, Banu Güngören, Sergül Özbilen, Selma Yılmaz, Aysel Yücel ve Aysel Özkan’ın klasik ve modern tarzda tasarladıkları eserleri, sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Selçuklu, Osmanlı, Rumi, Haliç, Baba Nakkaş motifli eserler, ziyaretçilerin büyük ilgisini topladı. Sergide vazo, tabak başta olmak üzere ev ve çeşitli mekanların dekorasyonu olarak kullanılan, değişik ve özgün desenlerde ve renk çeşitliliğinde eserlere yer verildi. Sergi, 11 Mart’a kadar Galeri Maltepe’de sanatseverlerin ziyaretine açık olacak.

sergi toprak ve ates maltepe prof dr turkan saylan kultur merkezi sanat sanatci sanatsever cinicilik cini ressam sirlar dunyası karmasergi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
6. Kattan Düşen Bebek Yoğun Bakımda
6. Kattan Düşen Bebek Yoğun Bakımda
Tır İle Kamyonet Çarpıştı: Üç Yaralı
Tır İle Kamyonet Çarpıştı: Üç Yaralı